O souboru Modrý kabaret

Dětský divadelní soubor, který byl založen v roce 2004 při SVČ na Ostrčilově ul. v Moravské Ostravě pod názvem Modrý kabaret, je pojmenován podle svého prvního představení – jež bylo kompozicí veršů, písniček, rytmu a pohybu v divadelním tvaru. 

              Soubor pracuje metodou rozvíjení dramatické hry a tvořivosti dětí, proto je každá naše zkouška a představení tak trochu kabaretem – divadelní kompozice vzniká právě z nápadů práce s textem, písní, básní, pohybem atd.… Kromě jiného se děti učí spoustu důležitých věcí, které se jim budou hodit i v dalším životě. Zvládat trému, výrazně mluvit i před více lidmi, improvizovat, reagovat na partnera nejen na jevišti, chápat myšlenky textů a následně je vyjadřovat… .

Členy byly děti ve věku 7 až 14 let. Některé děti vydržely celých šest let působení souboru a pak přešly do souboru studentského.

Ve druhém roce našeho působení jsme hráli naše druhé představení Pipi aneb mundus inversus, které bylo divadelní inscenací již daného příběhu.

Ve šk. roce 2006/07 se děti intenzivně se zapojily do tvorby dalšího kabaretu s názvem Telegraf. Toto 20-i minutové představení vzniklo z hrátek s rytmem poezie básniček a písniček různých autorů.

V říjnu roku 2007 jsme pro velký zájem soubor rozdělili na mladší děti – Modrý kabaret a starší – Princezny. Společně se studentským souborem Wicca jsme je zastřešili názvem Divadlo Cylindr .

Modrý kabaret se zabýval knihou Eduarda Petišky Birlibán, ale bohužel se nepovedlo dovést představení do konečného tvaru, i když jsme byli už jen kousek od konečného výsledku. Přesto si děti s tímto příběhem krásně pohrály.

Soubor Princezny vytvořil představení na motivy příběhu, který napsala Madonna Anglické růže. S tímto nápadem přišla samotná děvčata, která si právě procházela svůj pubertální věk. Anglické růže jsou příběhem pěti takovýchto děvčat. Velkým úkolem bylo převedení příběhu, jenž je dost naivní až patetický, také moralizující a poplatný záměru líbivosti, do divadelního tvaru, jenž by „učinil za dost“ děvčatům a přitom získal jistou úroveň. Snad se nám to povedlo.

Naposledy jsme pracovali na představení Sněhová královna. Hráli jsme si s obrovskými pruhy bílé látky a pokoušeli se je co nejvíce scénicky využít.

Díky finanční podpoře statutárního města Ostrava jsme mohli cestovat na různé přehlídky, vyrobit scénu, rekvizity, kostýmy, zakoupit notebook, který využíváme s dataprojektorem k promítání přímo v představeních jako součást scénografie

 

A stará Finka odpověděla sobovi: „Nemůžu jí dát větší moc, než už má. Copak nevidíš, jak veliká je? Copak nevidíš, jak jí lidi i zvěř musí sloužit, jak daleko se na těch bosých nožkách v širém světě dostala? Ale nesmí se od nás o své moci dozvědět. Ta spočívá totiž v jejím srdci, spočívá v tom, že je to milé, nevinné dítě.

 

Cylindr - artové sdružení / 2017